Yes

Hits: 1501

Yes

Yes

Yes, 1968 yılında Jon Anderson, Chris Squire, Peter Banks, Tony Kaye ve Bill Brudford ile kuruldu. 70’li yıllarla beraber gelişen progresif müzik akımının içinde her zaman sözü geçen gruplardan oldular. Tüm müzikal akımı etkiledikleri gibi kuralları da tekrar tekrar değiştirdiler. Öncü hareketleri, onları çağlarının zirvesine taşıdı.

70’li yıllarda synthisizer ve ses efektlerini kullanmak gibi cesur hareketlerde bulunmak onların, progresif etkileşimli müziğin içine yenilik katmalarını sağladı ve genel anlamda modern müziği geliştirdi. Senfonik progresif rock türünde ‘Roundabout’, ‘Awaken’, ‘Close To The Edge’ gibi unutulmayacak başyapıtları vermelerinin en önemli faktörlerinden biri de vokalist Jon Anderson’un müziğe ve gruba olan sanatsal yaklaşımından gelir.

80’lerle beraber yeni dijital sample teknikleri geliştirmeleri sayesinde albümlerini milyonlara ulaştırabildiler. Bu sayede dijital müzikle ilgilenenlere ‘Owner Of A Lonely Heart’, ‘Rhythm Of Love’ gibi müthiş parçalarıyla ilham kaynağı oldular.

90’lardan 2000’lere geçiş sırasında yeni kayıt teknikleri geliştirdiler, bu da öncü olarak kalmalarına yardım etti. Gerçek ve büyük senfonilerle çalışarak herzaman bir adım önde oldular ve yeni türlere imza attılar. Bu etkileyici gelişimleri sayesinde sınırlarını daha da fazla genişlettiler.

Mistik ve geniş çerçeveli anlatımlarıyla geniş kitlelere hitap ettiler ve popülerlikleri gün be gün arttı. ‘Fragile’ ve ‘Close To The Edge’ senfonik, karışık, akılcı ve mistik anlamda en önemli albümleri olarak kabul edilir. Bu albümlerde çok sıkı parçalar içinde progresif öğelerin müthiş kullanımı klasikleşmelerini kolaylaştırmıştır.

Kuruldukları andan itibaren öncü olan bu grup hala adından sıkça bahsettirir. Sıkı hayranlarının dışında da ciddi anlamda bilinen ve saygı duyulan bu grup hala yeni işler yapmaya devam ediyor.

Kuruluş Kadrosu:

Jon Anderson – Vokal
Chris Squire – Bas Gitar, Geri Vokaller
Peter Banks – Gitar, Geri Vokaller
Tony Kaye – Klavye
Bill Brudford – Davul

Günümüz Kadrosu:

Jon Anderson – Vokal
Chris Squire – Bas Gitar, Geri Vokaller
Steve Howe – Gitar
Rick Wakeman – Klavye
Alan White – Davul

İngiltere progresif ve saykodelik müzikleri konusunda hep öncü olmuştur. Beatles, Pink Floyd gibi İngiltere kökenli bir başka grup olan YES de döneminin öncülerindendir ve progresif rock müziğinin gelişimini önemli ölçüde etkilemiştir. Yaşamı boyunca birçok müzisyeni kadrosunda barındıran YES, neredeyse yarım asırlık ömrü boyunca birçok albüme ve yüzlerce şarkıya imza atmıştır.

Vokalist Jon Anderson ve bas gitarist Chris Squire’ın temellerini attığı YES, 1984 senesinde bu iki kişinin tanışmaları ve müzikal zevklerinin birbirlerine uyduğunu görmeleri sonucu kurulur. Anderson ve Squire çevrelerindeki grupların ya altyapı olarak güçlü fakat vokal yönünden zayıf, ya da vokali güçlü ancak altyapı yönünden güçsüz olduklarını fark ederler. Onlar da iki tarafı da güçlü olan bir grup toplamak için harekete geçerler. Bu noktadan sonra klavyede Tony Kaye, gitarda Peter Banks, ve davulcu Bill Bruford’u aralarına alarak YES grubunu kurarlar. YES ismi gitarist Peter Banks’in önerisidir; kısa, akılda kalıcı ve etkileyici olduğunu düşündükleri için bu isimde karar kılarlar.

Anderson ve Squire’ın parlak fikirleri meyvelerini vermeye başlar ve grup konserlere çıkmaya başlayarak kısa sürede Cream gibi bir isme ön grup olmayı başarır. Efsanevi isim John Peel’ın radyo programına çıkmaları ve Melody Maker dergisindeki bir yazarın Led Zeppelin ile beraber ‘başarılı olması muhtemel iki gruptan biri’ olarak YES’i göstermesiyle birlikte başarılı kariyerlerinin ilk adımları atılır.

Kendi adlarını taşıyan ilk albümleri 1969 senesinde yayınlanır. Anderson’ın armonik vokalleri ve Squire’ın The Who basçısı John Entwistle’dan etkilenerek oluşturduğu penalı dolgun çalma tekniği grubun en çarpıcı özelliğidir. Bir sene sonra 30 kişilik bir orkestrayla beraber kaydettikleri Time and a Word isimli albümleri piyasaya sürülmeden hemen önce gitarist Peter Banks’ten gruptan ayrılması istenir ve yerine Stewe Howe alınır. Albümün İngiltere baskısının kapağında çıplak bir kadın çizimi olması düşünülmüştür fakat Amerika’da hoş karşılanmayacağı düşünülerek yerine grup üyelerinin ve albümde daha hiç çalmamış olan Howe’un da bulunduğu bir fotoğraf konulur. Howe’un gruba katılmasıyla 1971 senesinde kaydedilen The YES Album, grubun özgün tarzını bulma yolundaki ilk adımıdır.

Bu albümden sonra gruptan ayrılan klavyeci Tony Kaye’nin yerine klasik müzik eğitimli Rick Wakeman getirilir. Görüntüsü önceki klavyeciye nazaran oldukça dikkat çekici olan Wakeman, gelişiyle beraber birçok enstrümanı da beraberinde getirir. Bir sonraki albümleri olan Fragile’ı iki ay gibi çok kısa bir sürede tamamlarlar. Bu kadar acele etmelerinin bir sebebi de birçok alet almış olan Wakeman’e ödemelerinde yardım etmektir. Oldukça kısa sürede tamamlamalarına rağmen Fragile çok başarılı olur. Albümde sadece 4 şarkıda bütün grup üyeleri beraber çalmaktadır, diğer şarkılarda herkes enstrümanlarıyla şov yapmaktadır. Bu albümdeki Roundabout şarkısı çarpıcı bas kurgusu ve hızlı ritmiyle bir anda gençlerin gözdesi olmayı başarır. Öyle ki rakipleri olan “King Crimson” ve “Emerson, Lake & Palmer”ın başaramadığını başarıp pop listelerinde üst sıralara yükselirler. Böylelikle hem Fragile albümü hem de diğer albümlerinin satışları artar.

Beşinci albümleri olan Close to the Edge yayınlanmadan önce davulcuları olan Bill Bruford, King Crimson grubuna geçmek için YES’i terk eder ve yerine o zamana kadar John Lennon ve Yoko Ono’yla beraber çalmakta olan Alan White geçer. Close to the Edge’de sadece 3 şarkı vardır ama 9–19 dakika arasında değişen uzunluklara sahip olan; caz, space rock, progresif rock, klasik müzik esintileri taşıyan çok katmanlı şarkılardır bunlar. YES’in bu albümdeki kadrosu kimileri tarafından en iyi olanı diye nitelendirilmektedir. Sonrasında yayınlanan Tales from Topographic Oceans’ın başarısı da bunu destekler nitelikte. Albüm hem Amerika hem de İngiltere listelerinin en üst sıralarını zorlar. Bu albüm 4 uzun şarkıdan oluşan çift plaklık bir albümdür ve hem hayran kitlesini hem de eleştirmenleri ikiye böler.

Albümden memnun kalmayan Wakeman, solo kariyeri için gruptan ayrılır. Ama grubun sembolü olmaya başlamış olan Wakeman’in ayrılığı grup üyelerini endişeye düşürür. Konserlerinde en ilgi gören şeylerden biri Wakeman’in klavye şovudur ve eksikliği gruptan çok şey götürecektir. Yeni klavyecileri Patrick Moraz’la Relayer albümünü kaydeden grup turneye çıkar. İki buçuk sene boyunca beraber bir şey kaydetmezler ancak bütün YES elemanları kendi başlarına ayrı birer albüm yaparlar. Bu uzun sessizliğin ardından Wakeman’in eksikliğini hisseden YES, klavyeciyi tekrar saflarına katmayı başarır.

Going for the One ve Tormato albümlerini kaydettikten sonra 1980 yılında Jon Anderson’ın ayrılığı ve Wakeman’in Anderson’sız devam edemeyeceğini söylemesinin ardından Trevor Horn ve Geoffrey Downes’un katılımıyla Drama isimli albüm kaydedilir. Ama kilit isimler olmadan diğer üyeler de fazla dayanamazlar ve 1981 yılında YES’in dağıldığı açıklanır.

Bir buçuk yıl sonra Chris Squire ve Alan White, Cinema isminde yeni bir grup kurduklarını açıklarlar. Grupta orijinal YES klavyecisi Tony Kaye ve gitarist Trevor Rabin de bulunuyordur. Squire’ın Jon Anderson’a kayıtlarını dinletmesi ve Anderson’ın da gruba katılmak istemesiyle aslında YES’i yeniden topladıklarını fark ederler ve isimlerini YES olarak değiştirirler. Bu kadroyla Trevor Horn’un yapımcılığını üstlendiği yeni bir albüm kaydederler. Bu albümde grubun bugüne kadarki en başarılı şarkısı Owner of a Lonely Heart da bulunuyordur. Aslında bu şarkı YES’in eski hayranları tarafından hiç sevilmese ve grubun eski haline hiç benzemese de grubun en başarılı şarkısı olmuştur. Bu şarkının bulunduğu 90125 isimli albümden sonra Big Generator’ü kaydederler.

Grubun gidişatı Anderson’u oldukça rahatsız etmeye başlamıştır. Tekrar Rick Wakeman, Steve Howe ve Bill Bruford’la çalışmaya başlayan Anderson bu sefer de diğer üyelerle isim konusunda anlaşmazlığa düşer. YES ismini Squire, White, Kaye ve Rabin’e bırakıp kendilerine Anderson, Bruford, Wakeman, Howe isimlerinin baş harflerinden oluşan ABWH ismini seçerler. 1991 senesine kadar ayrı takılan grup üyeleri, Union adı altında YES ve ABWH elemanlarının birleştiği bir proje üzerinde anlaşırlar. Herkesin kendi bestelerini yapıp göndereceği bu sekiz kişilik dev proje konserlerde başarılı olsa da kayıt olarak kimseyi memnun etmez. Kayıtlar sonrası yapılan oynamalarla olduğundan çok farklı bir hale büründüğü söylenen Union albümünü Wakeman ‘Onion’ (soğan) diye adlandırmaya başlar. “Her duyduğumda beni ağlatıyor.” der Wakeman.

YES, 1994 yılında bugüne kadarki en düşük satışlı albümleri Talk’u Anderson, Squire, Rabin, Kaye ve White’dan oluşan favori kadrosuyla doldurur. Ama bu albüm hiç de başarılı olmaz ve Kaye ve Robin gruptan ayrılır. 1996’da Jon Anderson, Chris Squire, Alan White, Steve Howe ve
Rick Wakeman bir araya gelerek hayranlarını üç gece süren canlı performanslarıyla şaşırtır ve sevindirir. Canlı kayıtlarla beraber yeni stüdyo kayıtlarının da yer aldığı Keys to Ascension ve Keys to Ascension 2 çıkar. Ama Keys to Ascension 2 çıkmadan Wakeman grubu tekrar bırakır. Uzun süredir YES’le çalışan Billy Sherwood gruba katılır ve Open Your Eyes kaydedilip 1997’de piyasaya sürülür. Bu albümde birkaç parçada çalmış olan Rus Igor Khoroshev de The Ladder albümünün kayıtları için gruba dâhil edilir. Ama 2001 senesinde 60 kişilik bir orkestra eşliğinde kaydedilmiş olan Magnification’un piyasaya sürülmesinden önce Khoroshev gruptan atılır ve turneye Tom Brislin’le devam ederler. 2002’de tekrar gruba dönmeye karar veren Wakeman’le dünya turnesine çıkarlar.

Muhtemelen müzik tarihinde en çok kadro değiştirmiş ama en uzun soluklu isimlerden biridir YES. Ama bu uzun tarihleri boyunca imza attıkları işlerle birçok dönemi yaşamış ve belirli bir oranda da biçimlendirmiştir. Progresif rock müziğine yön veren, klasik müzikle cazı harmanlayıp müziklerine katan çağının en büyüklerinden olan YES, müzik hayatına hala devam etmektedir. Anderson’un söylediğine göre 2008’de 40. senelerini kutlamak adına tekrar birleşip turneye çıkacaklardır.

İŞTE ALBÜMLERİ (Listeye sonradan basılan toplama albümlerde dahildir.)

1969 – Yes

(01) [Yes] Beyond And Before
(02) [Yes] I See You
(03) [Yes] Yesterday And Today
(04) [Yes] Looking Around
(05) [Yes] Harold Land
(06) [Yes] Every Little Thing
(07) [Yes] Sweetness
(08) [Yes] Survival
(09) [Yes] Everydays (Single Version)
(10) [Yes] Dear Father (Early Version #2)
(11) [Yes] Something’s Coming
(12) [Yes] Everydays (Early Version)
(13) [Yes] Dear Father (Early Version #1)
(14) [Yes] Something’s Coming (Early Version)

1970 – Time And A Word

(01) [Yes] No Opportunity Necessary, No Experience Needed
(02) [Yes] Then
(03) [Yes] Everydays
(04) [Yes] Sweet Dreams
(05) [Yes] The Prophet
(06) [Yes] Clear Days
(07) [Yes] Astral Traveller
(08) [Yes] Time And A Word
(09) [Yes] Dear Father
(10) [Yes] No Opportunity Necessary, No Experience Needed (Original Mix)
(11) [Yes] Sweet Dreams (Original Mix)
(12) [Yes] The Prophet (Single Version)

1971 – Fragile

(01) [Yes] Roundabout
(02) [Yes] Cans And Brahms
(03) [Yes] We Have Heaven
(04) [Yes] South Side Of The Sky
(05) [Yes] Five Per Cent For Nothing
(06) [Yes] Long Distance Runaround
(07) [Yes] The Fish (Schindleria Praematurus)
(08) [Yes] Mood For A Day
(09) [Yes] Heart Of The Sunrise
(10) [Yes] America
(11) [Yes] Roundabout (Early Rough Mix)

1971 – The Yes Album

(01) [Yes] Yours Is No Disgrace
(02) [Yes] Clap
(03) [Yes] Starship Trooper- a. Life Seeker b. Disillusion c. Wurm
(04) [Yes] I’ve Seen All Good People a. Your Move b. All Good People
(05) [Yes] A Venture
(06) [Yes] Perpetual Change
(07) [Yes] Your Move (Single Version)
(08) [Yes] Starship Trooper- Life Seeker (Single Version)
(09) [Yes] Clap (Single Version)

1972 – Close To The Edge

(01) [Yes] Close To The Edge- i. The Solid Time of Change – ii. Total Mass Retain – iii. I Get Up I Get Down – iv. Seasons Of Man
(02) [Yes] And You And I- i. Cord Of Life – ii. Eclipse – iii. The Preacher The Teacher – iv. Apocalypse
(03) [Yes] Siberian Khatru
(04) [Yes] America (Single Version)
(05) [Yes] Total Mass Retain (Single Version)
(06) [Yes] And You And I (Alternate Version)
(07) [Yes] Siberia (Studio Run-through Of ‘Siberian Khatru’)

1973 – Tales From Topographic Oceans

(1-01) [Yes] The Revealing Science Of God – Dance Of The Dawn
(1-02) [Yes] The Remembering – High The Memory
(1-03) [Yes] ‘The Ancient’ – Giants Under The Sun
(2-01) [Yes] Ritual – Nous Sommes du Soleil
(2-02) [Yes] Dance Of The Dawn (Studio Run-Through)
(2-03) [Yes] Giants Under The Sun (Studio Run-Through)

1974 – Relayer

(01) [Yes] The Gates Of Delirium
(02) [Yes] Sound Chaser
(03) [Yes] To Be Over
(04) [Yes] Soon (Single Edit)
(05) [Yes] Sound Chaser (Single Edit)
(06) [Yes] The Gates Of Delirium (Previously Unissued Studio Run Through)

1977 – Going For The One

(01) [Yes] Going For The One
(02) [Yes] Turn Of The Century
(03) [Yes] Parallels
(04) [Yes] Wonderous Stories
(05) [Yes] Awaken
(06) [Yes] Montreux’s Theme
(07) [Yes] Vevey (Revisited)
(08) [Yes] Amazing Grace
(09) [Yes] Going For The One (Rehearsal)
(10) [Yes] Parallels (Rehearsal)
(11) [Yes] Turn Of The Century (Rehearsal)
(12) [Yes] Eastern Number (Previously Unissued Early Version Of ‘Awaken’)

1978 – Tormato

(01) [Yes] Future Times – Rejoice
(02) [Yes] Don’t Kill The Whale
(03) [Yes] Madrigal
(04) [Yes] Release Release
(05) [Yes] Arriving Ufo
(06) [Yes] Circus Of Heaven
(07) [Yes] Onward
(08) [Yes] On The Silent Wings Of Freedom
(09) [Yes] Abilene (B-side to ‘Don’t Kill the Whale’)
(10) [Yes] Money
(11) [Yes] Picasso (Previously Unissued)
(12) [Yes] Some Are Born (Previously Unissued)
(13) [Yes] You Can Be Saved (Previously Unissued)
(14) [Yes] High (Previously Unissued)
(15) [Yes] Days (Demo Previously Unissued)
(16) [Yes] Countryside (Previously Unissued)
(17) [Yes] Everybody’s Song (Early Demo of ‘Does It Really Happen’)
(18) [Yes] Onward (Orchestral Version)

1980 – Drama

(01) [Yes] Machine Messiah
(02) [Yes] White Car
(03) [Yes] Does It Really Happen-
(04) [Yes] Into The Lens
(05) [Yes] Run Through The Light
(06) [Yes] Tempus Fugit
(07) [Yes] Into The Lens (I Am A Camera) – (Single Version)
(08) [Yes] Run Through The Light (Single Version)
(09) [Yes] Have We Really Got To Go Through This (Previously Unissued)
(10) [Yes] Song No. 4 (Satellite) – (Previously Unissued)
(11) [Yes] Tempus Fugit (Previously Unissued Tracking Session)
(12) [Yes] White Car (Previously Unissued Tracking Session)
(13) [Yes] Dancing Through The Light (Previously Unissued)
(14) [Yes] Golden Age (Previously Unissued)
(15) [Yes] In The Tower (Previously Unissued)
(16) [Yes] Friend Of A Friend (Previously Unissued)

1983 – 90125

(01) [Yes] Owner Of A Lonely Heart
(02) [Yes] Hold On
(03) [Yes] It Can Happen
(04) [Yes] Changes
(05) [Yes] Cinema
(06) [Yes] Leave It
(07) [Yes] Our Song
(08) [Yes] City Of Love
(09) [Yes] Hearts
(10) [Yes] Leave It (Single Remix)
(11) [Yes] Make It Easy (Bonus Track)
(12) [Yes] It Can Happen (Cinema Version)
(13) [Yes] It’s Over (Previously Unissued)
(14) [Yes] Owner Of A Lonely Heart (Previously Unissued Extended Remix)
(15) [Yes] Leave It (A Capella Version)

1987 – Big Generator

(01) [Yes] Rhythm Of Love
(02) [Yes] Big Generator
(03) [Yes] Shoot High Aim Low
(04) [Yes] Almost Like Love
(05) [Yes] Love Will Find A Way
(06) [Yes] Final Eyes
(07) [Yes] I’m Running
(08) [Yes] Holy Lamb (Song For Harmonic Convergence)

1991 – Union

(01) [Yes] I Would Have Waited Forever
(02) [Yes] Shock To The System
(03) [Yes] Masquerade
(04) [Yes] Lift Me Up
(05) [Yes] Without Hope You Cannot Start The Day
(06) [Yes] Saving My Heart
(07) [Yes] Miracle Of Life
(08) [Yes] Silent Talking
(09) [Yes] The More We Live – Let Go
(10) [Yes] Angkor Wat
(11) [Yes] Dangerous (Look In The Light Of What You’re Searching For)
(12) [Yes] Holding On
(13) [Yes] Evensong
(14) [Yes] Take The Water To The Mountain
(15) [Yes] Give And Take

1994 – Talk

(01) [Yes] The Calling
(02) [Yes] I Am Waiting
(03) [Yes] Real Love
(04) [Yes] State Of Play
(05) [Yes] Walls
(06) [Yes] Where Will You Be
(07) [Yes] Endless Dream- Silent Spring
(08) [Yes] Endless Dream- Talk
(09) [Yes] Endless Dream- Endless Dream

1996 – Keys To Ascension

(1-01) [Yes] Siberian Khatru
(1-02) [Yes] The Revealing Science of God
(1-03) [Yes] America
(1-04) [Yes] Onward
(1-05) [Yes] Awaken
(2-01) [Yes] Roundabout
(2-02) [Yes] Starship Trooper
(2-03) [Yes] Be The One [studio track]
(2-04) [Yes] That, That Is [studio track]

1997 – Keys To Ascension 2

(1-01) [Yes] I’ve Seen All Good People
(1-02) [Yes] Going For The One
(1-03) [Yes] Time And A Word
(1-04) [Yes] Close To The Edge
(1-05) [Yes] Turn Of The Century
(1-06) [Yes] And You And I
(2-01) [Yes] Mind Drive [studio track]
(2-02) [Yes] Foot Prints [studio track]
(2-03) [Yes] Bring Me To The Power [studio track]
(2-04) [Yes] Children Of Light [studio track]
(2-05) [Yes] Sign Language [studio track]

1997 – Open Your Eyes

(01) [Yes] New State Of Mind
(02) [Yes] Open Your Eyes
(03) [Yes] Universal Garden
(04) [Yes] No Way We Can Lose
(05) [Yes] Fortune Seller
(06) [Yes] Man In The Moon
(07) [Yes] Wonderlove
(08) [Yes] From The Balcony
(09) [Yes] Love Shine
(10) [Yes] Somehow, Someday
(11) [Yes] The Solution

1999 – The Ladder

(01) [Yes] Homeworld (The Ladder)
(02) [Yes] It’ll Be A Good Day (The River)
(03) [Yes] Lightning Stikes
(04) [Yes] Can I-
(05) [Yes] Face To Face
(06) [Yes] If Only You Knew
(07) [Yes] To Be Alive (Hep Yadda)
(08) [Yes] Finally
(09) [Yes] The Messenger
(10) [Yes] New Language
(11) [Yes] Nine Voices (Longwalker)

2001 – Magnification

(01) [Yes] Magnification
(02) [Yes] Spirit Of Survival
(03) [Yes] Don’t Go
(04) [Yes] Give Love Each Day
(05) [Yes] Can You Imagine
(06) [Yes] We Agree
(07) [Yes] Soft As A Dove
(08) [Yes] Dreamtime
(09) [Yes] In The Presence Of- Deeper – Death Of Ego – True Beginner – Turn Around And Remember
(10) [Yes] Time Is Time

Yorum yap
| Yabancı gruplar | 0 Comments
About The Author
- TURGAY ASAN : "Rock Efsaneleri Net" genel yayın yönetmeni. (Sahibi) Müzisyen ( Vokal, Besteci, söz yazarı) - Grafiker - Yazar

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir