Bullet for My Valentine

Hits: 764

Bullet for My Valentine

Bullet for My Valentine

Bullet For My Valentine, 1998’de Galler’in Bridgend şehrinde kuruldu.
Grup, vokal ve ritim gitarda Matt Tuck, solo gitarda Michael Paget, geri vokal ve bas gitarda Jason James ve davulda Michael Thomas’tan oluşuyor. İlk olarak Jeff Killed John adı altında kurulduklarında Metallica ve Nirvana coverlıyorlardı. Daha sonra Bullet For My Valentine olduklarında iki tanesini yayımlayacakları 6 şarkı kaydettiler. Maddi zorluklar yüzünden isimlerini ve tarzlarını değiştirdiler. 2002 yılında Sony BMG ile 5 albümlük anlaşma imzalamayı başardılar. Röportajlarında Metallica, Iron Maiden ve Slayer gibi gruplardan etkilendiklerini belirtiyorlar.

Bullet For My Valentine’ın ilk albümü The Poison, Birleşik Krallık’ta 3 Ekim 2005’te, ABD’de Sevgililer Günü’ne denk getirelerek 14 Şubat 2006’da yayınladılar.

Albüm, ABD Billboard 200 listesine 128. sıradan girdi. Bu albüm sonradan Amerikan Plak Şirketleri Birliği tarafından Altın Plak’la ödüllendirildi. Grup, Download ve Kerrang! XXV festivallerinde çalıp, Rob Zombie ile ABD turuna çıktı. Bullet For My Valentine’ın 29 Ocak 2008’de piyasaya sürdüğü Scream Aim Fire, Billboard 200’e dört numaradan daldı. 26 Nisan 2010’da yayınlanan üçüncü albümleri Fever ise aynı listeye üç numaradan girdi. Şimdiye kadar iki milyondan fazla albüm satışı gerçekleştiren Gali grup, aynı zamanda Kerrang! Ödülleri’nde En İyi Britanyalı Grup ödülünü üç defa kazanarak bu alanda da rekor kırmış durumda.

Tarihi  Jeff Killed John dönemi ve albüm anlaşması (1998—2005)

Girişte de belirttiğimiz gibi Bullet For My Valentine önce Jeff Killed John olarak 1998’de Matthew Tuck, Michael “Padge” Paget, Nick Crandle ve Michael “Moose” Thomas tarafından Bridgend Üniversitesi’nde müzik bölümünde okurken kuruldu. Metallica ve Nirvana parçaları çalan grup, 2002’de iki şarkılık (You/Play with Me) bir EP çıkardı. Jeff Killed John’un müziği Korn ve Limp Bizkit’in öncülüğünü yaptığı Nu Metal tarzındaydı. EP kayıtlarının arifesinde kurucu üyelerden basçı Crandle gruptan ayrıldı ve yerine Jason James alınarak bugüne kadar gelen kadro oluşturuldu. Bunun akabinde grup ismini Bullet For My Valentine olarak değiştirerek başka bir müzik tarzında şansını denedi. “Thrash Metali harmonik gitar ezgileri ve meleklere özgü nakaratlarla süsleyerek icra ediyoruz” diye ifade ediyor grubun lideri Tuck.

Bullet For My Valentine ilk olarak Roadrunner Records’un dikkatini çekti ve sözleşme teklif ettiler. Grup bu teklifi beklenmeyen bir şekilde red etti ve Sony BMG ile beş albümlük anlaşma imzaladı. Tuck’ın dediğine göre Sony seçiminin onlara daha çok kapı açacağını tahmin ettikleri için onları tercih etmişler. Grubun adını taşıyan bir EP 15 Kasım 2004’te Büyük Birtanya’da yayınlandı. Colin Richardson’ın prodüktörlüğünde kaydedilen bu EP, beş şarkıdan oluşuyordu ve grubun ilk yayını oluyordu. Hand of Blood adındaki ikinci EP’leri 22 Ağustos 2005’te sadece ABD için yayınlandı. İlk EP’ye ek olarak burada “4 Words (To Choke Upon)” şarkısı da bulunuyordu.

Yorum yap
Pages: 1 2 3 4
About The Author
- TURGAY ASAN : "Rock Efsaneleri Net" genel yayın yönetmeni. (Sahibi) Müzisyen ( Vokal, Besteci, söz yazarı) - Grafiker - Yazar

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir