Her şey Black Sabbath ile başladı

Heavy Metal

Heavy Metal

Heavy metal ortaya çıkışından, günümüze kadar her dönemde, birçok kişi ve kuruluş tarafından yanlış bilinmiş, yanlış bilgilendirilmiş ve yanlış anlaşılmış bir müzik türü olmuştur.
Ne yazık ki bunun sebebi, dinleyenlerin büyük bir kısmının ve medyanın konuyu yanlış ele alıp genele yanlış iletmesidir. heavy metal’e saldırma ihtiyacı hisseden bazı insanlara karşı, bilinçsiz ve duygusal bir savunma yerine, geçmişte de ele alınmış bu konuyu, hem bir cevap niteliğinde, hem de heavy metal’in geçmişini merak edenlere bir kaynak niteliğinde bu yazıyı derlemeye karar verdim. Bu hafta başlayacak olan diziyi sonuna kadar takip etmenizide ısrarla tavsiye ederim. heavy metal ne zaman başladı? Buna “her şey black sabbath’la başladı” diye kısa bir cevap verebiliriz.
Ama bunun öncesinde ilk kıvılcım nerden geldi kimin tarafından geldi bir göz atmak gerekiyor. evet, ilk kıvılcım “the kinks“in ,”you really got me” ve “who”nun “my generation”ıydı. İlk heavy metal yıldızı ise 1965 yılında “the spiders” grubuyla çıkan 34 yıllık efsane alice cooper’dı. yine de heavy metal gerçek çıkışını 1967’ye kadar gerçekleştiremedi ve alice cooper ‘ın 1971’deki “love it to death” albümüne kadar popüler zihniyetin dışında kaldı.

1966‘ arda rock dünyası hala “yaz aşkı”(çiçek çocukları)’ının gölgesindeydi. ama beklenen devrim “steppenwolf”un “heavy metal thunder” parçasında söylediği gibi dünyayı sallamaya başladı. cream, jimi hendrix experience, Led zeppelin, Vanilla fudge, Iron butterfly, grand funk railroad, free, Uriah heep, Mountain, Humple Pie, Bloodbock, Black Widow, Cactus ve black sabbath, 1966 ve 1970 yılları arasında birer birer ortaya çıktılar. köklerini rock’n’roll, ve blues’dan alan bu sert müzik “yaz aşkı” rehavetinden sıkılan gençlik üzerinde giderek etkisini arttırmaya başladı.

Cream ve jimi hendrix experience, heavy metal’e ticari profili getiren ilk gruplardandır. efsanevi eric clapton ilk üç kişiden oluşan grubunu kurarak ,”sunshine of your love” ve “white room” parçalarıyla piyasaya giriş yaptı. dört albüm ve iki yıldan sonra “cream”, “rush” ve “van halen”la birlikte ağırlıklarını rock dünyasında hissettirmeye başladı. efsanevi jimi hendrix kendisine özgü gitar sound’uyla süslediği iki albümü “are you experienced?” ve “electric layland”, janis joplin ve doors’u ilah gibi gören binlerce dinleyiciyi balyoz gibi dagıttı.

Bu arada yeni gruplar foghat, bad company, budgie, ufo ve status quo sound’larını sertleştirirken, 1973 yılında heavy metal’in kralları led zeppelin, deep purple ve black sabbath, diğer grupları gölgede bıraktı. teknik güçleri, şarkılardaki üstün kompozisyonları daha önce görülmemiş hırs ve tutkuları ayrıca o zamanların en sert müziğini yapmaları, bunun doğal sebebiydi. işte bu sıralarda heavy metal’in satanik imajı da harikulade sahne show’larıyla ön plana çıktı. satanik imaj, iki ingiliz grubunun öncülüğünde ortaya çıktı; black sabbath ve led zeppelin. jimmy page, gerçekten güçlü bir satanik kişiliğe sahipken, black sabbath’ın lirikleri, şarkıların temaları doğrudan satanizm öğelerini içermekteydi ama siyah pelerini, taşıdıgı mum ve şamdanıyla ozzy osbourne hayranlarına korku saçıyor ve yol gösteriyordu. sahne show’larında ise led zeppelin’in iki saatlik “rock till your drop” ve alice cooper’ın boa yılanı taşıyan kadın show’u daha sonra bir çok grup tarafından taklit edilmişti.

Heavy metal’in bu ilk yılları, bir çoklarınca öncü olmasından dolayı, en iyi zamanları olarak tanımlanır ve şüphesiz heavy metal tarihinin en içten zamanları olarak bilinir ve kabul edilir. işte led zeppelin belki de en popüler grupların başında gelmektedir; klasik parçaları “black dog” ve arap müziği havasında, arap teması üzerine kurulu “kashmir”in yanı sıra reggea ve folk müziğinden oldukça dahiyane sentezleriyle müzik dünyasına adını altın harflerle yazdırmıştır. Efsanevi parçaları “stairway to heaven” bugün hala birçoklarının raflarında ön sıralardadır.

Yorum yap
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
About The Author
- TURGAY ASAN : "Rock Efsaneleri Net" genel yayın yönetmeni. (Sahibi) Müzisyen ( Vokal, Besteci, söz yazarı) - Grafiker - Yazar
42.798 DEFA OKUNDU

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir