“Büyük Birader” le Röportaj yaptık

 • “Büyük Birader” grubu kimlerden oluştu; kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1. Büyük Birader üç kişiden oluşan aslında power trio bir rock grubu. Gitar- Harmonica-vokal Bora Biçer, bas-Çello geri vokal Ulaş Tercan , davul – perküsyon geri vokal Gerçek Dorman .

*    Grubun ismi nasıl belirlendi; bir öyküsü var mı?

2. Büyük Birader ismi Goerge Orwell ‘in ünlü kara ütopya romanı 1984 ‘ ün ana karakteri herkesi izleyen ve fişleyen sanal diktatör Büyük Birader’den geliyor .

Büyük Birader

Büyük Birader

 

 

 • Hangi isimleri dinlersiniz, yerli veya yabancı,  esinlendiğiniz müzik grupları var mı?

 3. Üçümüzünde dinlediği tarz grup ve müzisyen o kadar fazla ki aslında buraya bir liste yapsak uzar gider .
Yerli Yavuz Çetin ortak noktamız diyebilirim. Bunun dışında benim söz yazarlığımı etkileyen üç isim var Bülent Ortaçgil , kesmeşeker den Cenk Taner , Bulutsuzkuk Özlemi’nden Nejat Yavaşoğulları … Yabancı hepimizin ortak noktası Pink Floyd .Ulaş için Radiohead benim için Pearl Jam Gerçek içinse Led Zeppelin diyebiliriz . Aslında üçümüzünde farklı türlere yatkınlığı var . Ben genel de Amerikan blues rock ve heavy metalden beslenirken, Ulaş’ın daha İngiliz britpop alternatif ve klasik rock yanı var .
Gerçek ise klasik rock dışında etnik müzik ve elektronik müzikten besleniyor

Büyük Birader

Büyük Birader

 • Hedefleriniz neler?.

  4. Hedefimiz kalıcı olabilmek …Yol albümümüzü yayınladığımızdan beri sadık sıkı bir dinleyici kitlemiz var.Onlarla yola çıktık bu kitleyi büyütüp başka yol arkadaşları edinip daha çok albüme imza atmak diğer bir hedefimiz .
  Bu arada birikmiş bestelerimizle iki albüm şarkı anlamında hazır diyebilirim. Ikinci albümün kayıtlarına başladık bile.*  Sizce ülkemizde rock müziğe bakış nasıl?

  5. Geçmiş yıllarda çok daha bilinçli , konserleri hınca hınç dolduran tutkulu ve asi bir kitle varken günümüzde ne yazık ki Rock müzik etiketiyle içi boşaltılmış müzikler dinleyen bilgisayarın başından kalkmayan ve en önemlisi de ne dinlediğini bilmeyen bir kitle var .
  Biz bu kaosun içinde o azınlıkta kalan bilinçli rock dinleyicisine ulaşmaya çalışıyoruz …

RÖPORTAJ : ŞAHİN ÖZTÜRK
rockefsaneleri.net

 

Videolar:

 

 

Yorum yap
| Röportaj, Yerli gruplar | 0 Comments
About The Author
- TURGAY ASAN : "Rock Efsaneleri Net" genel yayın yönetmeni. (Sahibi) Müzisyen ( Vokal, Besteci, söz yazarı) - Grafiker - Yazar

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir