Türk rock gruplarının video klipleri azalmaya başladı

rock-fest

rock-fest

Youtube üzerinden araştırdığımda son zamanlarda Türk rock gruplarına ait video kliplerin azalmaya başladığını gördüm.

Ne yazıkki artık eskisi gibi bolca klip ve tabii ki şarkı üretilmiyor.

Hayretler içinde kaldığım bu durum mutlaka sizlerinde dikkatini çekmiştir. Üretim neredeyse durdu sayılır. Bunun nedenini tam olarak “şudur” diyerek anlatamasamda yinede akıllara gelen bazı düşünsel yorumlar olabilir.

Şarkı üretimi çok çok azaldı.
Cover şarkıları tercih eden grup sayısı her geçen gün artıyor. Müzisyen para kazanamıyor kendi şarkılarından. Günlerce uğraşarak, emek vererek belki de son kuruşunu harcayarak kayıt ettirdiği şarkısını satacak pazar bulamıyor.

NEDEN!
Nedeni basit… Emek vererek ortaya koyduğun şarkına klip çekemiyorsun, tanıtım yapamıyorsun, reklam yaptıracak paran yok.

CEP TELEFONUNLA KLİP ÇEK KOY İNTERNETE  (DİYENLERİ DUYAR GİBİYİM)
Cep telefonunla klip çek koy internete!..
Nasıl olacak o iş?
Teknoloji o kadar ilerledi ki hızına erişmek neredeyse imkansız.
Çekim yapan kameralar 4K falan filan… İzleyici kaliteli kliplere daha fazla aşikar. Ne de olsa etkileyici oluyor. Arka planlarda yaratılan efektler izleyiciyi bağlıyor.

Demek ki başka türlüsü olmuyor!  “İş”  şarkıyı bestelemekle bitmiyor. Patlayacak şarkın ki ihya olasın. Bunun yolu da tanıtımdan, reklamdan ve sosyal medyadan geçer. Varılan nokta ise sonuçta “para” nın gerektiğidir.

Barlarda çalmak önemli bir husus. Hele de o büyük yıldızlı festivallere de katılabildiysen yırttın demektir. Katılabilirsen tabii ki…

RoXeD

Yorum yap
| Albüm, Festival, Haber, Konser, Yazı ve Makaleler, Yerli gruplar | 0 Comments
About The Author
- TURGAY ASAN : "Rock Efsaneleri Net" genel yayın yönetmeni. (Sahibi) Müzisyen ( Vokal, Besteci, söz yazarı) - Grafiker - Yazar

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir